Penzión BAĎO ***

Aktuality

Dezinfekcia vírusov v našom zariadení

Naše zariadenie penzión BAĎO ako odpoveď na aktuálnu situáciu, počnúc 1. júnom 2020 začína s aktívnym čistením priestorov penziónu aktívnym ozónom. Týmto budeme chrániť našich hostí a našich zamestnancov pred možným zavírením priestorov ubytovacieho zariadenia. S pomocou ozónového generátora budeme pravidelne vykonávať hĺbkovú a EKOLOGICKÚ dezinfekciu priestorov.

Ozón alebo “aktívny kyslík” je plyn, ktorý sa na rozdiel od iných dezinfekčných prostriedkov dostane jednoducho všade (do všetkých pórov stien, čalúnení a pod.) a tam doslova zlikviduje všetky formy choroboplodných (patogénnych) mikroorganizmov. Po svojej “práci” sa následne ozón zmení na neškodný kyslík.

Ozón je úplne ekologický. Znamená to, že na rozdiel od chemických prípravkov používaných pri čistení nezanecháva žiadne toxické rezíduá, je šetrný k životnému prostrediu a zdraviu ľudí.

Ozónovač, ozónový generátor či ozónový čistič komplexne čistí vnútorný priestor. Dezinfikuje, odstraňuje zápach, zatuchnutie; zabíja vši, vírusy, baktérie, roztoče, patogénne choroboplodné mikroorganizmy, malé hlodavce; odstraňuje plesne, ničí huby a neutralizuje toxické látky.

Dezinfekcia ozónom

Ozón (O3) je známy pod názvom „ aktivovaný kyslík” a obsahuje 3 atómy kyslíka na rozdiel od vzduchu, ktorý dýchame s dvomi atómami kyslíka. Ozón je druhý najsilnejší dezinfekčný prostriedok na svete, preto je široko používaný na trvalé odstránenie baktérií, vírusov, vôní a nežiadúcich zápachov. Pre zaujímavosť spomenieme, že ozón sa vyskytuje aj v prírode, najčastejšie sa tvorí pri blesku. Po búrke môžeme vďaka tomu pociťovať príjemnú „vôňu dažďa”, ako dar prírody. Je však pravdepodobné, že o ozóne počujeme najčastejšie v súvislosti s ozónovou vrstvou obklopujúcou zem. Ozónová vrstva vzniknutá kvôli ultrafialovému žiareniu je pre nás dôležitá, pretože nás chráni proti škodlivému UV žiareniu. Keď sa nečistoty, baktérie a vírusy dostanú do kontaktu s ozónom, vďaka oxidačnému procesu sú úplne zničené. Spotrebuje sa jeden atóm kyslíka a neostane ani zápach, ani vône, ani baktérie … iba kyslík. Postačí jeden atóm kyslíka. Následne sa ozón premení späť na kyslík.

Priemerné potrebné množstvo ozónu je 1gr/hod. na miestnosť o veľkosti približne 10 m2 s výškou do 3 m. Pri teplote 18-23°C je rozpad ozónu približne 30 min., pri polovičnej teplote sa čas zdvojnásobí! Na likvidáciu plesní a húb je potrebné použiť väčšie množstvo ozónu, a to 2gr/hod. Ozónový generátor MHC-3, ktorý vyrába 3gr/hod. ozónu je vhodný do priestorov o rozlohe do 25m2. Pokiaľ je miestnosť rádovo väčšia, odporúčame použiť ozónový generátor s väčším výkonom, napr. Mobil-O3 typ MHC-6. Z ozónu neškodí, keď je ho viac, čiže použitie ozónového generátora s väčším výkonom v menšej miestnosti je možné. Treba myslieť na to, že molekula ozónu O3 sa po približne 30 min. mení späť na molekulu kyslíka O2, čiže použitie ozónového generátora s menším výkonom vo veľkej miestnosti neprinesie želané výsledky. Ideálne podmienky na výrobu ozónu sú teplota medzi 18-24°C do 70% vlhkosti vzduchu. V letných horúčavách sa najlepšie výsledky dosahujú v klimatizovaných priestoroch.